Jak nastavit cenu za svoji (kreativní) práci?

0
0
Marked as spam
Odeslal (Otázky: 152, Odpovědi: 0)
Otázka položena 12. 9. 2018 11:54
50 zobrazení
1
Privátní odpověď

Doporučoval bych jednoznačně nevycházet z nákladové ceny vaší práce. Cena je VŽDY vnímaná hodnota a pro každého jiná. Pro jednoho je Mercedes symbolem luxusu a je za něj ochoten zaplatit enormní cenu, pro někoho symbolem snobismu a nechtěl by jej ani za nic. Cena NENÍ OBJEKTIVNÍ - proto se vždy před tím, než ji určíte, snažte zjistit, jakou hodnotu pro zákazníka přináší a jak si ji konkrétní zákazník nebo zákaznický segment cení. Můžete být velmi překvapeni, že to může být násobně více než kolik jste ji chtěli původně nastavit.

Marked as spam
Odeslal (Otázky: 3, Odpovědi: 95)
Odpovězeno 15. 9. 2018 9:01
0
Privátní odpověď

Doporučuji si spočítat svou hodinovku. Chce to znát své cashflow - kolik jsou mé náklady každý měsíc, kolik potřebuji ušetřit a zároveň kolik pracuji, mohu si dovolit pracovat a nebo chci pracovat hodin denně.

Takže redukovaný příklad. Potřebuji vydělat dejme tomu 30 000 Kč. Pracuji 100 reálně vyfakturovatelných hodin (toto je reálná práce pro klienta, nepočítáme do toho administrativu, marketing, vzdělávání atp.) 30 000 / 120 = 300 Kč/hod.

Můžete dále použít úkolovku. Tedy cenu za projekt. Zde je dobré mít odhad kolik podobné projekty z minulosti vzali času tak, abych byl spokojený s čátstkou za projekt. Toto může být pro klienty jednodušší, protože dopředu ví kolik platí. Pro Vás je důležité mít správný odhad. Zde je možné uplatnit tzv. hodnotové naceňování - tedy jde spíše o hodnotu, kterou to přináší klientovi bez ohledu kolik na tom strávíte času. Takto se dá práce škálovat. Např. logo pro kavárnu na růžku nebo stejně naceněné jako logo pro nadnárodního operátora, byť je na tom stráveno stejné množství času.

Protože se jedná o kreativní práci, je možná dobrý nápad zajímat se o licence a zda je ve Vašem oboru vhodné je uplatnit.

Marked as spam
Odeslal (Otázky: 0, Odpovědi: 12)
Odpovězeno 14. 9. 2018 14:08

… místo, kde se můžete zeptat a dostanete odpověď!